| משלוח חינם לנקודת שירות מהזמנה של ₪272 | משלוח חינם עד הבית מהזמנה של ₪319 15% הנחה נוספים בהזנת קוד קופון “babyboom” על שלל המוצרים בקטגוריית תינוקות וילדים |
רימונים נגד אלצהיימר

רימונים נגד אלצהיימר: מחקר מצהיר על יתרונות הרימונים בהאטת התקדמות המחלה

רימונים נגד אלצהיימר: כיצד חומרים טבעיים יכולים לשפר את המוח?

רימונים נגד אלצהיימר
תמונה על ידי Fruchthandel_Magazin מ-Pixabay
אמ”לק:
מחקר חדש מצא שחומרים במזונות כמו רימונים ותותים יכולים לשפר את היכולת להסיר תאים לא תקינים. חומר בשם אורוליטין A, שנמצא ברימונים, הוכח כמועיל במיוחד. המחקר מצביע על כך שתוספים כאלה עשויים לעזור להאט את התקדמות מחלות כמו אלצהיימר.

מחקר חדש מצא כי חומרים מסוימים הנמצאים במזונות טבעיים ובריאים כמו רימונים, תותים ואגוזי מלך, עשויים להחזיר את היכולת לזהות ולהסיר תאים שאינם תקינים. במחקר שנערך על עכברים הסובלים מתסמינים של מחלת אלצהיימר, התגלה כי צריכת המזונות הללו תרמה לשיפור בתפקודם. הממצאים המרגשים האלה מציעים תקווה לפיתוח טיפולים חדשים וטבעיים למחלה.

אותו צוות מחקר מצא בעבר צורה של ויטמין B3 הנקראת nicotinamide riboside (NR) שעוזרת להסיר מיטוכונדריות פגומות מהמוח.

כאשר מערכות ה’ניקוי’ הנוירולוגיות הללו נקטעות, הזבל מתחיל להיערם, מה שיוצר את הבסיס למחלות ניווניות של מערכת העצבים כמו אלצהיימר ופרקינסון.

“חולים רבים עם מחלות ניווניות נוירו-דגנרטיביות חווים תפקוד לקוי של המיטוכונדריה, הידוע גם בשם מיטופאגיה. המשמעות היא שלמוח יש קשיים להסיר מיטוכונדריות חלשה, שבכך מצטברות ומשפיעות על תפקוד המוח”, אומר הביוכימאי וילהלם בוהר מאוניברסיטת קופנהגן.

“אם אתה מסוגל לעורר את תהליך המיטופגיה, להסיר מיטוכונדריה חלשה, אתה תראה תוצאות חיוביות מאוד.”

הפעלת “משאיות האשפה” המוחיות הללו שוב משמעה ניקוי חלק מהאשפה המוחית הזו שקשורה לאלצהיימר – שבסופו של דבר תורמים לפלאקים העמילואידים ולסבכים הנוירו-פיברילריים המאפיינים את המחלה – כך שהמערכת כולה פועלת קצת יותר בצורה חלקה למשך זמן קצר יותר.

 

במחקר הקודם שלהם, עכברים עם מודל של מחלת אלצהיימר (AD) קיבלו את התרכובת NR כתוסף, וכתוצאה מכך הם הפחיתו את החלבונים הסבוכים ואת נזקי ה-DNA במוחם על ידי הגברת הייצור של קו-אנזים מטבולי חיוני בשם nicotinamide adenine dinucleotide (NAD).

כעת, בוהר ועמיתיו מצאו שאורוליטין A, החומר המצוי ברימונים, מציע למוח הנאבק דחיפה דומה.

החוקרים מצאו שלעכברי מודל AD שקיבלו טיפול ארוך טווח באורוליטין A היו יכולות משופרות בלמידה, בזיכרון ובחוש הריח.

זה השפיע על חלבון בשם cathepsin Z, שנראה כי הוא פעיל יתר על המידה במוחות AD, וממלא תפקיד בדלקת. טיפול ב-Urolithin A הגביל את ייצור החלבון, לרמה דומה למוח שאינו אלצהיימר. בהיעדרו, שוחזרו תהליכים תאיים מסוימים המסייעים בפירוק פסולת ביולוגית.

נמצא כי טיפול ב- Urolithin A גם מווסת את התגובות החיסוניות ומסלולים פיזיולוגיים אחרים ספציפיים ל-AD.

תוספים כאלה לא בהכרח ימנעו או ירפאו מחלות כמו אלצהיימר, אבל מחקרים כמו אלה מצביעים על כך שהם עשויים לעזור לגוף להמשיך ולסדר את הערימות ההולכות וגדלות של פסולת מולקולרית, מה שעלול להאט את התקדמות המחלה.

“היתרון בעבודה עם חומר טבעי הוא הסיכון המופחת לתופעות לוואי”, אומר בוהר.

“כמה מחקרים עד כה מראים שאין תופעות לוואי חמורות של תוספת NAD. הידע שלנו על אורוליטין A מוגבל יותר, אבל כפי שציינתי, ניסויים קליניים עם אורוליטין A היו יעילים במחלות שרירים, ועכשיו צריך להסתכל על מחלת אלצהיימר.”

מכיוון שהתוצאות מבוססות על עכברים, איננו יכולים להיות בטוחים שלאורוליטין A יהיו אותן השפעות על המוח האנושי עד שימשיכו מחקרים קליניים. גם לא ניתן להסיק שלערימת זרעי רימון ותותים על הדגנים שלך תהיה השפעה משמעותית על הבריאות הקוגניטיבית. אבל החוקרים מרגישים מספיק בטוחים כדי להמשיך לחפור.

“למרות שהמחקר נערך על מודלים של עכברים, הסיכויים חיוביים”, אומר בוהר.

“אנחנו עדיין לא יכולים להגיד שום דבר חד משמעי על המינון. אבל אני מתאר לעצמי שזה יותר מרימון ביום. עם זאת, החומר כבר זמין בצורת גלולות, וכרגע אנחנו מנסים למצוא את המינון הנכון”.

מחקר זה פורסם ב- Alzheimer’s & Dementia.  תורגם לעברית על ידי שמן טוב – רפואה טבעית.

לשיתוף:
Facebook
WhatsApp
X
LinkedIn
Email
Threads
דילוג לתוכן